PORADNIK


Storczyki w donicach LECHUZA

W przypadku donicy MINI-CUBIS po dwóch dniach podlej granulat ok. pół litrem wody, natomiast w donicach ze wskaźnikiem poziomu wody należy podlać granulat ok. litrem wody, aż do znaku maksimum. Woda przesączy się przez granulat i zbierze się na dole w specjalnym zbiorniku. Następnie należy poczekać, aż orchidea zużyje całą wodę. Ważne jest, aby pozostawić storczyk przez ok. 8-14 dni z pustym zbiornikiem na wodę, zanim na nowo zostanie podlany przez granulat. Faza sucha jest ważna dla rośliny i koniecznie powinna zostać zachowana po każdym procesie podlewania.
Oczyść z grubsza z ziemi korzenie swojego storczyka (nie wolno ich opłukiwać wodą). Napełnij spód wkładu do donicy LECHUZA na grubość palca granulatem LECHUZA-PON i połóż storczyk na ten granulat. Następnie wypełnij miejsce wokół korzeni granulatem LECHUZA-PON (WAŻNE: nie wolno używać ziemi!). Uciśnij trochę granulat palcami, aby storczyk mocno siedział w naczyniu. Włóż storczyka do umywalki i przepłucz granulat wodą, aż przez otwory w dnie donicy wypłyną drobne zabrudzenia. Teraz możecie włożyć wkład ze storczykiem do donicy LECHUZA. Wasza roślina potrzebuje 1-2 dni „suchego“ okresu.

Skąd wiem kiedy muszę podlewać?

Jeśli wasza roślina znajduje się jeszcze w fazie podlewania, nie można wtedy orientować się za pomocą wskaźnika, tylko przez sprawdzenie ziemi bądź granulatu LECHUZA-PON tuż pod powierzchnią czy jest jeszcze wilgotny. Jeśli granulat jest suchy należy podlać roślinę.

Porady dla okresu zimowania

Podczas okresu zimowania należy usunąć jedną bądź dwie śruby z dna doniczki, jeśli doniczka takie posiada (zależy od rodzaju). Podczas podlewania zredukujcie ilość wody do połowy, wskaźnik wody ma wskazywać połowę a nie maksimum. Roślinę należy również podlewać od góry przez granulat bądź ziemię. Przy mrozach okryć roślinę gałązkami chojny bądź cienkim włóknem (runem) nie wolno używać folii. Podczas dni bez mrozu należy regularnie podlewać roślinę, w innym przypadku dojdzie do jej przesuszenia.

Jak długo trwa faza podlewania i skąd wiem, kiedy jest zakończona?

Faza podlewania jest zakończona, jeśli korzenie waszej rośliny osiągnęły zbiornik wody i mogą samodzielnie ją zaopatrywać. Czas trwania uzależniony jest od wzrostu waszej rośliny, który jest zależny od miejsca w którym stoi, pory roku, rodzaju rośliny i wielkości donicy. Po 3 miesiącach możecie przeprowadzić pierwszy test, w którym napełniacie zbiornik wody do maksimum i obserwujecie czy poziom wody w pierwszych 3 dniach się zmniejszył. Jeśli tak możecie natychmiast podlać roślinę. Jeśli nie pozostawcie wodę w zbiorniku i podlewajcie ją przez ok 4-5 tygodni (od góry przez granulat). Potem można przeprowadzić kolejny test.

Podlewanie roślin znajdujących się w donicach na stole (MINI-CUBI, MAXI-CUBI i DELTA)

W doniczkach, które ustawiane są na stole, podlewajcie rośliny od góry przez granulat (MINI-CUBI - pół litra wody, MAXI-CUBI i DELTA 15 - litr wody), tak aż woda w zbiorniku osiągnie maksymalny poziom. Następnie należy poczekać, by roślina zużyła całą wodę, po czym zachować fazę suchą, która uzależniona jest od zapotrzebowania na wodę waszej rośliny i wynosi od 2 do 8 dni. W fazie tej roślina nie otrzymuje wody. Następnie podlejcie roślinę znowu od góry przez granulat LECHUZA-PON, tak aby zbiornik wody osiągnął maksimum. WAŻNE: nie napełniać ciągle wodą!

Porady do podlewania przy pomocy dużej konewki

Jeśli macie problemy z osiągnięciem kanału wlewu przy pomocy dużej konewki, użyjcie naszego pomocnika do podlewania „PICO”.